Zubný povlak je väčšinou bezfarebný až belavý povlak, ktorý sa na zuboch usádza v podstate neustále. Obyčajne ho na zuboch nevidíme, no môžeme ho vnímať jazykom, pretože zub potiahnutý zubný povlakom nepôsobí ako celkom hladký.
Prečo je zubný povlak nebezpečný pre naše zuby?
Zubný povlak prispieva významnou mierou k vzniku zubného kazu. Povlak, ktorý sa usádza na ploche zubu, obsahuje baktérie produkujúce kyselinu. Tá následne rozleptáva zubnú sklovinu a de-mineralizuje ju. Pri dlhšom pôsobení môže dochádzať k vzniku zubného kazu.
V prípade, že sa zubný povlak neodstraňuje pravidelne a úplne, minerály obsiahnuté v slinách sa kombinujú s povlakom a vytvárajú kryštáliky, ktoré vytuhnú na zubný kameň. Zubný kameň je tak ďalším vývojovým štádiom neodstráneného zubného povlaku.
Povlak nahromadený pozdĺž línie ďasna vyvoláva imunitné reakcie v podobe zápalu ďasien (gingivitída). Ten sa prejavuje začervenaním, opuchom a krvácaním. Zápal ďasien nebolí, ale rozpoznáme ho zvyčajne práve podľa krvácania, ktoré vzniká pri čistení zubov, alebo pri konzumácií jedla. Neliečený zápal sa postupom času pomaly mení na paradentózu. V takom prípade zápal postihuje i čeľustnú kosť a dochádza ku uvoľneniu až strate zubov.
Ako každý iný orgán sú aj naše zuby spojené so zvyškom tela a pokiaľ trpia zuby, nedarí sa dobre ani telu. Zdravie v ústach má veľký vplyv na zdravie celého ľudského organizmu.
Ako zatočiť so zubným povlakom?
Dvakrát ročne sa odporúča zveriť sa do rúk odborníka – zubára či dentálneho hygienika, ktorý vám pomôže s výberom vhodných zubných kefiek, príslušenstva a technikou čistenia a odstránia i prípadný zubný kameň. Základ ale predstavuje správna domáca starostlivosť, teda pravidelné každodenné odstraňovanie povlaku pomocou zubnej a medzizubnej kefky, prípadne medzizubnej nite.
Ak chcete svojim zubom dopriať skutočne mimoriadnu starostlivosť, odporúčame vyskúšať nášho samuraja v boji so zubným povlakom – unikátnu japonskú ionizačnú kefku IONICKISS.